Apatia to swoiste zniechęcenie do działania
Jakie są objawy apatii? Bierność, smutek, brak woli działania. Człowiek apatyczny jest wycofany, spokojny, nie ma chęci działania i czuje przemożny smutek. Przygnębienie oraz otępienie emocjonalne są typowe dla apatii. Osoby ogarnięte taką przypadłością są senne, zmęczone, mają słabą koncentrację, wycofują się z relacji społecznych, nie lubią wysiłku fizycznego. Osoby pogrążonej w apatii nie wolno pozostawić samej sobie. Należy wspierać ją i pomagać jej w pełni, aby pozwolić jej wrócić do normalnego życia. Obojętność oraz utrata zainteresowania codziennym życiem to właśnie apatia. Osoby apatyczne nie chcą leczenia, pragną jedynie świętego spokoju. Higiena snu, zdrowa dieta oraz relaks są kluczowe dla leczenia apatii.
Przyczyny apatii
Do powstania apatii mogą przyczynić się choroby psychiczne, trauma po śmierci bliskiej osoby, nadmierny stres w pracy oraz w życiu prywatnym, przepracowanie. Natłok obowiązków też może wywołać taką chorobę, nikt nie jest przecież z żelaza. Choroby układu krążenia i nadnerczy, cukrzyca, niedoczynność tarczycy mogą wywołać apatię. Dzieje się tak bardzo często. Należy połączyć leczenie schorzeń fizycznych oraz somatycznych, czyli w tym przypadku apatii. Takie podejście daje bardzo dobre efekty.
Apatia – leczenie
Leczenie apatii nie jest łatwe. Warto stosować leki, psychoterapię oraz hobby – to ostatnie pomaga wrócić do normalnego funkcjonowania i jest zbawienne. Leki uspokajające pomagają w zmaganiu niepokoju. Apatia może być leczona przez dłuższy czas, ale powrót do dobrego samopoczucia jest jak najbardziej możliwy. Nieocenione jest wsparcie ze strony osób bliskich. Dzięki niemu powrót do dobrego samopoczucia jest jak najbardziej możliwy i w pełni realny. Leczy się przyczyny oraz objawy – tylko takie podejście ma sens. Osoby pogrążone w apatii leczone są lekami przeciwdepresyjnymi, przeciwpsychotycznymi, inhibitorami i innymi. Po pewnym czasie wracają do dobrego samopoczucia i nie cierpią na problemy natury psychicznej.