Leki mogą być bardzo szkodliwe
Farmacja daje remedium na wiele chorób, leki pomagają osobom chorym na serce, żołądek, wątrobę. Stosowanie leków jest naprawdę dobrym rozwiązaniem, ale nadużywanie leków jest szkodliwe. Niektóre osoby zażywają leki na receptę oraz bez recepty wierząc, że pomogą one na wszystko. Są uzależnione od zażywania czegokolwiek.
Lekomania to trudne schorzenie
Uzależnienie od leków jest schorzeniem samo w sobie. Lekoman zażywa dużą ilość leków przepisanych przez lekarza, starając się przyśpieszyć proces takiego leczenia. Jest to bardzo szkodliwe działanie. Przedawkowanie leku może spowodować chorobę, wywołać zatrucie albo zgon. Pojawia się uzależnienie psychiczne oraz fizyczne. Chory czuje wręcz przymus zażycia lekarstwa. Bez niego czuje się źle, ma problemy z oddychaniem, boli go serce. Nie jest to realny ból, lecz objaw uzależnienia psychicznego od leku.
Jakie są objawy lekomanii?
Uzależnienie od leków objawia się:
- zażywaniem większych dawek lekarstwa
- przedłużaniem leczenia, mimo braku objawów choroby
- obojętnością oraz apatią
- koncentracją na zakupie leku
- magazynowaniem recept na dany lek
- braniem lekarstw po ustaniu leczenia
Jeśli domownicy widzą takie objawy to powinni zrobić wszystko, aby chory przestał tak się zachowywać. Nie należy pozwalać na leczenie się latami, ponieważ przyniesie to złe efekty, a leki będą szkodziły organizmowi danej osoby. Lekomania jest schorzeniem samym w sobie, należy zatem skontaktować się z lekarzem psychiatrą i podjąć odpowiednie działania. Psychoterapia może być konieczna, a wsparcie bliskich, rodziny oraz przyjaciół, staje się koniecznością. Lekarstwa mogą być bardzo szkodliwe, dlatego nie należy lekceważyć takiej lekomanii. Im szybciej osoba pogrążona w takich problemach otrzyma pomoc, tym dla niej lepiej. Warto o tym zawsze pamiętać. Dobre leczenie to naprawdę cenna sprawa i rzecz godna uwagi. Warto znaleźć specjalistę znającego dokładnie taki problem i wybrać się do niego na wizytę z osobą cierpiącą na uzależnienie od lekarstw.