Rzucenie palenia to jedną z podstawowych rzeczy, które możesz zrobić, aby zminimalizować ryzyko zachorowania na nowotwór. Dym tytoniowy zawiera ponad 7000 substancji chemicznych, w tym ponad 70 substancji rakotwórczych (chemikalia, o których wiadomo, że powodują raka). Kiedy rzucisz palenie, bardzo szybko odczujesz korzyści zdrowotne, nawet jeśli już cierpisz na żadne poważniejsze przypadłości. Bez względu na to, jak długo paliłeś, rzucenie palenia przynosi korzyści Twojemu zdrowiu zarówno w najbliższej, jak i długoterminowej przyszłości.
Jak Twój organizm regeneruje się po rzuceniu palenia?
Dwanaście godzin po odstawieniu prawie cała nikotyna jest usuwana z organizmu, a większość produktów ubocznych znika w ciągu pięciu dni. Po 24 godzinach poziom tlenku węgla we krwi drastycznie spada, co oznacza, że organizm może wydajniej pobierać i wykorzystywać tlen.
Po dwóch dniach Twoje zmysły smaku i węchu zaczynają wracać. Po dwóch miesiącach poprawia się przepływ krwi do dłoni i stóp. Po roku ryzyko chorób serca gwałtownie spada. Po 10 latach ryzyko zachorowania na raka płuc zmniejsza się o połowę.
Jakie są sposoby na rzucenie palenia?
Rzucenie palenia może być trudne, więc poproś o pomoc przyjaciół i rodzinę. Wielu palaczy musi kilkakrotnie spróbować rzucić nałóg, zanim zrezygnują z niego na dobre. Próbuj do skutku. Praktyka pomaga zaplanować, co robić następnym razem, gdy pojawi się chęć zapalenia.
Używanie gumy nikotynowej, plastrów, pastylek do ssania, tabletek lub inhalatorów, może przynieść świetne rezultaty. Zanim jednak zdecydujesz się na którąś z tych metod, skonsultuj się ze specjalistą. Lekarz lub farmaceuta wyjaśni, jak stosować te produkty.
Niektórzy palacze próbują leków ziołowych, uzdrowień duchowych lub innych alternatywnych terapii. Nie ma jednak wystarczających dowodów wskazujących na skuteczność tych terapii. W wielu przypadkach działają one na zasadzie placebo. Pamiętaj, że pozytywne podejście to połowa sukcesu, dlatego rzucenie palenia zacznij w swojej głowie.