Temat, jakim są zdrowe nawyki w życiu jest szczególnie trudny w dobie pośpiechu i wszechobecnego stresu. Zmiana stylu życia może się okazać ogromnym wyzwaniem – wielu z nas nie ma na to energii – praca, szkoła lub inne obowiązki zabierają dużą ilość czasu i sił. Warto jednak zdać sobie sprawę, że zdrowe nawyki w życiu w dłuższej perspektywie poprawiają znacząco jego jakość.
Nie od razu Kraków zbudowano
Ciężko z dnia na dzień wprowadzić trwałe zmiany. Rezygnacja z niezdrowych produktów i jednoczesne wprowadzenie karkołomnych treningów może przynieść odwrotny skutek niż ten, który był zamierzony. Pojawia się frustracja i brak motywacji oraz myśli, że zdrowe nawyki w życiu są nieosiągalne. Z tego powodu warto wprowadzać zmiany stopniowo, małymi krokami i być w tych małych modyfikacjach konsekwentnym.
Na co zwrócić szczególną uwagę?
Odpowiednie nawodnienie
„Człowiek w 60% składa się z wody” – to zdanie często pojawia się w mediach, słyszał je chyba każdy. Woda jest podstawowym związkiem nieorganicznym – bez niej życie nie byłoby możliwe. Jest środowiskiem wielu reakcji metabolicznych, pomaga utrzymać stałą temperaturę ciała i stanowi substrat do produkcji niezbędnych dla życia substancji. Jednak bardzo często zapomina się o regularnym nawadnianiu organizmu. Kobiety powinny pić 2 litry wody dziennie, mężczyźni potrzebują średnio litra więcej. Bardzo przydatna w rozwiązywaniu problemu, jakim jest zapominanie o picu wody, może okazać się dedykowana temu aplikacja na telefon.
Codzienna aktywność fizyczna
Nie muszą być to od razu ciężkie treningi na siłowni – zmuszanie się do aktywności, która nie sprawia przyjemności, będzie frustrujące. Aktywnością mogą być zajęcia taneczne, pływanie lub wizyta na ściance wspinaczkowej. Warto pamiętać, że organizm musi mieć również czas na regenerację, dlatego, szczególnie na początku, wystarczą dwa lub trzy treningi w tygodniu. Nie znaczy to jednak, że w pozostałe dni nie trzeba się ruszać – 7 tysięcy kroków dziennie to podstawa.
Dieta bogata w naturę
Zdrowe nawyki w życiu powinny mieć również swoje odzwierciedlenie na talerzu. Warto wprowadzić do diety naturalne, mało przetworzone produkty i kierować się zasadą, że im krótszy skład, tym lepiej. Świeże owoce i warzywa powinny często gościć na stołach. Równocześnie powinno się ograniczać substancje takie jak cukier, sztuczne barwniki i konserwanty.