Łojotokowe zapalenie skóry jest jednym z najczęstszych problemów wśród osób zgłaszających się do dermatologa, dotyczy szacunkowo około 3% populacji. Schorzenie może dotknąć osoby w każdym wieku i jest ono przewlekłe i nawracające.
Czym jest łojotokowe zapalenie skóry głowy?
Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) nazywane również wypryskiem łojotokowym. Łojotok skóry głowy polega na wzmożonej pracy gruczołów łojowych i nadmiernym wydzielaniu sebum. Można wyróżnić trzy rodzaje łojotoku skóry głowy, w przypadku których warto stosować dermokosmetyki Ducray:
- łojotok oleisty – mieszki włosowe wypełnione są łojem, skóra jest gruba, tłusta;
- łojotok tłusty – skóra jest sucha, pomimo że mieszki włosowe pokryte są warstwą sebum;
- łojotok płynny – występuje nadmierna aktywność gruczołów łojowych i potowych.
Jakie są przyczyny łojotokowego zapalenia skóry głowy?
Przyczyną łojotoku są predyspozycje genetyczne oraz wzmożona produkcja hormonów, w szczególności androgenów, które pobudzają produkcję sebum. Czynniki, które mogą zaostrzać zmiany chorobowe to niewłaściwa dieta (niedobór witamin A, B2, C, E i PP, odwodnienie organizmu), przewlekły stres, zaburzenia odżywiania, choroby psychiczne lub zła pielęgnacja skóry. Zanieczyszczenie środowiska również zalicza się do przyczyn ŁZS. Z łojotokiem skóry związane jest wypadanie włosów, ponieważ nadmiar sebum powoduje zablokowanie mieszków włosowych. Zmiany skórne mogą być stanem przedłuszczycowym, ponieważ rumień i drobne złuszczanie są podobne w obu schorzeniach. Pojawienie się ŁZS z powodu podrażnienia skóry, może nasilić objawy u pacjentów z łuszczycą.
Jak objawia się łojotokowe zapalenie skóry głowy?
Schorzenie objawia się czerwonymi, kolistymi plamami z wyraźnie zaczerwienionym brzegiem, przy którym występuje złuszczanie otrębiaste i świąd. Powstałe objawy mogą prowadzić do występowania nadżerek, przeczosów oraz nadmiernego wypadania włosów, które może powodować łysienie. Świąd nasila się pod wpływem potu. Zaostrzenie objawów często występuje w okresie jesienno-zimowym. Włosy u osoby chorej stają się łamliwe i rzadkie. Postawienie trafnej diagnozy należy do dermatologa, wiąże się z wykonaniem badania mikologicznego, rzadziej biopsji skóry.
Co może pomóc przy łojotokowym zapaleniu skóry głowy?
Prawidłowa pielęgnacja skóry głowy pomaga w skutecznym odroście włosów. Jednym z najlepszych składników łagodzących objawy ŁZS jest cyklopiroksolamina o stężeniu 1% w postaci szamponu, którą należy stosować przez co najmniej miesiąc. Cyklopiroksolamina ma działanie przeciwbakteryjne. Inną opcją, która ma podobną skuteczność jest szampon z ketokonazolem o stężeniu 2% . Przy łagodnych objawach można stosować szampony przeciwłupieżowe, w których skład wchodzi siarczek selenu, pirotynian cynku. Taki szampon można dostać bez recepty w aptece.